Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Toruń: Pokaz walk na miecze japońskie

Data publikacji: 2018-07-13, Data modyfikacji: 2018-07-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Toruń: Pokaz walk na miecze japońskie

Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz ze szkołą Toriigakure - Tenshin Shoden Katori Shinto ryu zaprasza w dniu 14 lipca 2018 roku na pokaz walk na miecze japońskie.

Ze względu na specyfikę wydarzenia (długie ostrza, drogocenne eksponaty) rozpocznie się ono w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą krótką prelekcją, a następnie goście przejdą do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, by oglądać już właściwy pokaz walk. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 14 lipca 2018 roku o godzinie 14:00. Wstęp bezpłatny.

W ramach pokazu zaprezentowane zostaną techniki walki mieczem katana - podstawową bronią samuraja - kijem bo, halabardą tudzież glewią naginata - często używaną przez kobiety, nazywane w Japonii onna bugeisha - walki dwoma mieczami oraz techniki szybkiego wydobywania miecza iaijutsu. Mistrzem ceremonii będzie znany z oratorskich zdolności Marek Korbecki, który przybliży wszystkim historię szkoły wraz z jej legendarnymi początkami oraz wyjaśni zawiłości przedstawionych technik.

Toriigakure to grupa ćwicząca wedle nauk Tenshin Shoden Katori Shinto ryu - najstarszej, powstałej w XV w. japońskiej szkoły sztuk walki o nieprzerwanym po dziś dzień przekazie. Szkolenie Katori podąża obecnie dwiema drogami, pochodzącymi od dwóch mistrzów - Sugino Yoshio (zmarły w 1998 roku, w wieku 94 lat, konsultant m.in. reżysera Akira Kurosawa, nauczyciel najsłynniejszego aktora kina samurajskiego Toshiro Mifune i choreograf scen walki do wielu filmów, m.in. Siedmiu samurajów) oraz Otake Risuke (uhonorowany tytułem Żywego Skarbu Narodowego Japonii). Obaj mają godnych następców i kontynuatorów, jednak w Polsce dominuje linia Kawasaki Shibu, wedle której podąża Toriigakure. Głową dojo w Kawasaki jest shihan Sugino Yukihiro, syn O’sensei Sugino Yoshio.

UM Toruń, Źródło artykułu: PAP S.A
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
toruński

Powiat toruński - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, z siedzibą w Toruniu. Stolica powiatu nie wchodzi w jego skład. Toruń jest bowiem miastem na prawach powiatu. W skład powiatu utworzonego w 1999 roku wchodzą gminy: Chełmża (gmina miejska) Chełmża (gmina wiejska), Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

Powiat kusi turystów dużą liczbą zabytków m.in. gotycki kościół z XIV w. w Czernikowie, ruiny krzyżackiego zamku, dworki, pałace i kaplice. Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne jeziora i lasy. Wędkowanie, grzybobranie, spacery i rowerowe eskapady to tylko niektóre z propozycji. Podziwiać można też lokalne grupy artystów ludowych, dbających o przetrwanie tradycji i regionalnej kultury.

Na ziemie powiatu toruńskiego dojedziemy autostradą A1, drogą krajową 15, 80 i 91, licznymi drogami wojewódzkimi m.in. 551, 552, 250, 572, 646 oraz transportem kolejowym.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola