Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Toruń: Miejska aplikacja „Moje drzewo”

Data publikacji: 2018-07-17, Data modyfikacji: 2018-07-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Toruń: Miejska aplikacja „Moje drzewo”

Mieszkańcy mogą wskazywać lokalizacje w mieście, w których chcieliby, żeby zostały posadzone drzewa. Zgłoszenie umożliwi im aktywna już aplikacja mobilna „Zielony Toruń - moje drzewo”.

– Pomysł stworzenia tej aplikacji wziął się stąd, że mieszkańcy Torunia zgłaszali do nas miejsca, gdzie według nich powinny rosnąć drzewa. Połączyliśmy zatem zainteresowanie torunian z dużym potencjałem miasta, jako że co roku sadzimy kilka tysięcy drzew, na przykład w roku 2017 aż 3500. Od dziś zatem mogą to zrobić poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo”, a my sprawdzimy wskazaną lokalizację i możliwość, by rosły tam drzewa – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej przybliżającej tę aplikację. Konferencja odbyła się 5 lipca 2018 roku w Urzędzie Miasta Torunia.

Tak jak powiedział prezydent Michał Zaleski, zgłoszenia poprzez aplikację „Zielony Toruń - moje drzewo” można wysyłać od dziś, tj. 5 lipca 2018 roku. Jest ona dostępna w serwisie.

- Skupiliśmy się na tym, żeby aplikacja była maksymalnie prosta i intuicyjna, by w w 3-4 krokach każdy mieszkaniec mógł wskazać miejsce, gdzie według niego powinno rosnąć drzewo. Może to zrobić także na swoim telefonie – powiedział Mariusz Szefera, dyrektor Biura Projektów Informatycznych Urzędu Miasta Torunia.

W pierwszej kolejności, po wejściu do serwisu, użytkownik zapozna się z katalogiem gatunków drzew, które są wskazane do posadzenia w mieście. – Jest to 8 gatunków rodzimych wpisujących się przestrzeń miejską i już istniejącą w niej zieleń. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy rozpatrywać i analizować zgłoszeń drzew innych gatunków – wyjaśniła Jolanta Swinarska, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Następnie użytkownik wskazuje na mapie lokalizację, gdzie chciałby, by drzewo zostało posadzone. System od razu weryfikuje, czy jest to teren prywatny, czy należy do Gminy Miasta Toruń. Dalszym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym poza wybraną lokalizacją, użytkownik wskazuje celowość nasadzenia, jak i wybrany gatunek oraz liczbę drzew. Wniosek ten trafia do Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia, który wdraża stosowną procedurę. Na podany adres mailowy bądź na konto utworzone w tym serwisie użytkownik będzie otrzymywał informacje o kolejnych działaniach podejmowanych w sprawie proponowanych nasadzeń.

- Do weryfikacji wniosków został powołany zespół złożony z 9 jednostek organizacyjnych miasta ze sfery gospodarki przestrzennej i komunalnej. Analizuje on każdą lokalizację pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego, własności gruntu, bezpieczeństwa drogowego czy kolizji z infrastrukturą podziemną i naziemną. Następnie w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku zostaje przesłana odpowiedź, czy drzewo we wskazanym miejscu się pojawi, czy nie, czy też zostanie zaprogramowane do tzw. zamrażarki, co oznacza, że po zakończeniu procesu inwestycyjnego na danym terenie wniosek trafi do realizacji – tłumaczyła Jolanta Swinarska.

Nasadzenia są wykonywane zawsze w okresach wczesnowiosennych lub jesiennych. Dlatego wnioski składane do końca czerwca danego roku będą rozpatrywane w ciągu dwóch miesięcy, natomiast ich realizacja nastąpi jesienią i – odpowiednio - wnioski składane w drugiej połowie roku będą realizowane wiosną.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
toruński

Powiat toruński - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, z siedzibą w Toruniu. Stolica powiatu nie wchodzi w jego skład. Toruń jest bowiem miastem na prawach powiatu. W skład powiatu utworzonego w 1999 roku wchodzą gminy: Chełmża (gmina miejska) Chełmża (gmina wiejska), Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

Powiat kusi turystów dużą liczbą zabytków m.in. gotycki kościół z XIV w. w Czernikowie, ruiny krzyżackiego zamku, dworki, pałace i kaplice. Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne jeziora i lasy. Wędkowanie, grzybobranie, spacery i rowerowe eskapady to tylko niektóre z propozycji. Podziwiać można też lokalne grupy artystów ludowych, dbających o przetrwanie tradycji i regionalnej kultury.

Na ziemie powiatu toruńskiego dojedziemy autostradą A1, drogą krajową 15, 80 i 91, licznymi drogami wojewódzkimi m.in. 551, 552, 250, 572, 646 oraz transportem kolejowym.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola