Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Toruń: Miasto chce do „Kreatywnej Europy”

Data publikacji: 2018-12-03, Data modyfikacji: 2018-12-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Toruń: Miasto chce do „Kreatywnej Europy”

Międzynarodowy program, którego liderem jest hiszpańskie miasto Orihuela, pozwoli wprowadzić w Toruniu nowe rozwiązania, aktywności i pomysły w sferze kultury.

Program ma za zadanie wspieranie europejskich działań z sektorów kultury, kreatywnego i audiowizualnego. Działania dofinansowywane przez program mają na celu: zachęcanie do skutecznego działania na poziomie ponadnarodowym, strategiczne budowanie i rozwój publiczności, pozyskiwanie nowych odbiorców europejskiej sztuki i filmu oraz zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych, a także ich promowanie.

Udział w tym projekcie to szansa, aby Toruń rozpoczął współpracę z miastami zaangażowanymi w „Kreatywną Europę”, animatorzy kultury wymieniali doświadczenia z zakresu wykorzystania dziedzictwa kulturowego i jego wpływu na kształtowanie przemysłów kreatywnych. Program pozwoli także na ożywienie zaniedbanych obszarów poprzez muzykę, taniec, sztukę i literaturę. Ponadto analizowane będą możliwości generowania zatrudnienia w oparciu o dziedzictwo kulturowe, począwszy od wspierania związanych z nim ginących zawodów, po promocję przedsiębiorczości w zakresie przemysłów kultury i kreatywnych w miastach silnie związanych z obszarami UNESCO.

- Chcielibyśmy pozyskać środki z tego programu, który nieczęsto jest spotykany w polskich miastach. Ten program pozwoli na realizowanie bardzo ciekawych, nowych pomysłów związanych chociażby z muzyką i tańcem, sztuką czy literaturą – mówił prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 29 listopada 2018 roku.

Realizacja projektu pochłonie 900 tys. złotych, z czego refundacja ze środków Programu Kreatywna Europa może wynieść nawet 50 procent tej kwoty. Projekt uchwały zakłada zabezpieczenie pozostałej części ze środków Gminy Miasta Toruń.

Jeśli radni zdecydują, że gmina powinna przystąpić go projektu to będzie on realizowany przez miejskie instytucje kultury. W programie sesji rady miasta 6 grudnia zaplanowano jedno czytanie projektu.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
toruński

Powiat toruński - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, z siedzibą w Toruniu. Stolica powiatu nie wchodzi w jego skład. Toruń jest bowiem miastem na prawach powiatu. W skład powiatu utworzonego w 1999 roku wchodzą gminy: Chełmża (gmina miejska) Chełmża (gmina wiejska), Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

Powiat kusi turystów dużą liczbą zabytków m.in. gotycki kościół z XIV w. w Czernikowie, ruiny krzyżackiego zamku, dworki, pałace i kaplice. Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne jeziora i lasy. Wędkowanie, grzybobranie, spacery i rowerowe eskapady to tylko niektóre z propozycji. Podziwiać można też lokalne grupy artystów ludowych, dbających o przetrwanie tradycji i regionalnej kultury.

Na ziemie powiatu toruńskiego dojedziemy autostradą A1, drogą krajową 15, 80 i 91, licznymi drogami wojewódzkimi m.in. 551, 552, 250, 572, 646 oraz transportem kolejowym.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola