Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Toruń zaświeci na zielono

Data publikacji: 2018-03-16, Data modyfikacji: 2018-03-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Budynek Urzędu Miasta Torunia rozświetli się 17 marca 2018 r. na zielono. W ten sposób włączymy się w sobotę w ogólnopolskie obchody dnia św. Patryka - narodowego święta Irlandii. Dzień Świętego Patryka obchodzony jest co roku na całym świecie, także w Polsce. Tegoroczna odsłona Festiwalu Świętego Patryka ma być wyjątkowa. W całej Polsce organizowane są koncerty, wystawy, wykłady i „Dni Irlandzkie”. Dodatkowo w ramach projektu Global Greening  17 marca 19 polskich miast będzie świętować Dzień św. Patryka poprzez podświetlenie na zielono znanych budowli. W Toruniu na zielono zaświeci w sobotę w godz. 17:00-24:00 główny budynek Urzędu Miasta przy Wałach gen. Sikorskiego 8. W tym samym czasie na świecie podświetlone będą m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, wodospady Niagara, Krzywa Wieża w Pizie i Opera w Sydney, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wiadukty przy ul. Uczniowskiej i Kościuszki w Gdańsku, zamek w Malborku, Hala Stulecia we Wrocławiu i katowicki Spodek, Tauron Arena w Krakowie, ratusze w Kaliszu, Poznaniu, Rzeszowie i Zamościu i wiele innych. Polska jest ważnym partnerem zagranicznym Irlandii. Szacunkowa wartość wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła w 2017 r. około 3,4 mld euro i wzrasta o ok. 10-15% rocznie. Tygodniowo odbywa się ponad 50 lotów łączących Irlandię z 11 polskimi miastami. Do popularności Dnia św. Patryka i kultury irlandzkiej w Polsce przyczyniają się też silne związki między oba narodami. Polska społeczność, stanowiąca około 3% populacji Irlandii, jest cenioną i mile widzianą częścią irlandzkiego społeczeństwa, a polski jest najpowszechniej używanym językiem obcym w Irlandii. Świętem wkładu wnoszonego przez Polaków jest doroczny Festiwal Polska Éire, w ramach którego odbywają się wydarzenia kulturalne i sportowe w całej Irlandii. W Polsce prężnie działa społeczność irlandzka. Charytatywny Bal Irlandzki, organizowany przez irlandzkich ochotników w Warszawie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Festiwalu św. Patryka. W Warszawie działa też Cumann Warszawa, pierwszy klub futbolu galickiego w Polsce. Irlandzko-Polska Izba Handlowa pracuje na rzecz rozwoju relacji biznesowych pomiędzy Polską a Irlandią oraz organizuje spotkania społeczności irlandzkiej w Polsce. Na zdjęciu: Dużą grupę Irlandczyków gościliśmy w Toruniu w czerwcu 2012 r., podczas trwającego w Polsce EURO, fot. Małgorzata Litwin  

Pełna treść wiadomości na: 234709 at torun.pl
torun.pl, Źródło artykułu: torun.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
toruński

Powiat toruński - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, z siedzibą w Toruniu. Stolica powiatu nie wchodzi w jego skład. Toruń jest bowiem miastem na prawach powiatu. W skład powiatu utworzonego w 1999 roku wchodzą gminy: Chełmża (gmina miejska) Chełmża (gmina wiejska), Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

Powiat kusi turystów dużą liczbą zabytków m.in. gotycki kościół z XIV w. w Czernikowie, ruiny krzyżackiego zamku, dworki, pałace i kaplice. Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne jeziora i lasy. Wędkowanie, grzybobranie, spacery i rowerowe eskapady to tylko niektóre z propozycji. Podziwiać można też lokalne grupy artystów ludowych, dbających o przetrwanie tradycji i regionalnej kultury.

Na ziemie powiatu toruńskiego dojedziemy autostradą A1, drogą krajową 15, 80 i 91, licznymi drogami wojewódzkimi m.in. 551, 552, 250, 572, 646 oraz transportem kolejowym.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola