Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Sukces e-ZLA

Data publikacji: 2019-08-21, Data modyfikacji: 2019-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 

Od grudnia ubiegłego roku do końca lipca tego roku lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wystawili prawie 803 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Co ważniejsze liczba papierowych zwolnień w naszym regionie spadła z 0,5proc. do 0,03proc. Inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal ok. 2 proc. zwolnień w formie papierowej. W Polsce zaś forma ta jest znikoma.

Zanim elektroniczna forma zaświadczeń stała się powszechna, pracownicy Zakładu przeprowadzili setki szkoleń z obsługi procesu wystawiania e-ZLA. Przekonywali niemal każdego medyka z osobna do przejścia na e-zwolnienia. Lekarze nadal mogą liczyć na pomoc specjalnych koordynatorów i opiekunów do kontaktów z placówkami medycznymi, którzy są dostępni w każdym Oddziale ZUS.

- Wspólna praca przynosi oczekiwane efekty. Liczba papierowych zwolnień systematycznie spada. W lutym na blisko 125,5tys. e-zwolnień lekarze w województwie kujawsko-pomorskim wypisali jedynie 83 w formie papierowej, zaś w lipcu na 87,1 tys. wystawionych elektronicznych zwolnień w tzw. papierze jedynie 25. Obecnie 99,97proc. wystawionych zwolnień jest już elektronicznie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Elektroniczne zwolnienia to niewątpliwie sukces. Korzyści, jakie dają e-ZLA są widoczne dla wszystkich. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po pracodawców. Najbardziej zadowolony jest pacjent, który po wyjściu z gabinetu może spokojnie wracać do zdrowia i nie musi już pamiętać, żeby dostarczyć zwolnienie do pracodawcy. Informacja o e-ZLA trafia do pracodawcy zaraz po tym, jak lekarz wystawi zwolnienie.

Zwolnienia wystawionego elektronicznie nie trzeba dostarczać pracodawcy, który ma dostęp do e-ZLA – czyli ma profil na PUE ZUS. Taki profil powinni mieć wszyscy pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. Dzięki temu pracownik nie będzie musiał pobierać wydruku elektronicznego zwolnienia lekarskiego i zawozić go do szefa. Informacja o tym czy pracodawca ma profil na PUE wyświetla się lekarzowi, który w przypadku jego braku drukuje zwolnienie dla pracodawcy – dodaje Michałek.

, Źródło artykułu: Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
toruński

Powiat toruński - powiat w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, z siedzibą w Toruniu. Stolica powiatu nie wchodzi w jego skład. Toruń jest bowiem miastem na prawach powiatu. W skład powiatu utworzonego w 1999 roku wchodzą gminy: Chełmża (gmina miejska) Chełmża (gmina wiejska), Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka.

Powiat kusi turystów dużą liczbą zabytków m.in. gotycki kościół z XIV w. w Czernikowie, ruiny krzyżackiego zamku, dworki, pałace i kaplice. Do czynnego wypoczynku zachęcają liczne jeziora i lasy. Wędkowanie, grzybobranie, spacery i rowerowe eskapady to tylko niektóre z propozycji. Podziwiać można też lokalne grupy artystów ludowych, dbających o przetrwanie tradycji i regionalnej kultury.

Na ziemie powiatu toruńskiego dojedziemy autostradą A1, drogą krajową 15, 80 i 91, licznymi drogami wojewódzkimi m.in. 551, 552, 250, 572, 646 oraz transportem kolejowym.    

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola